Modes veterāns pret lielajiem izmēriem — kurš uzvarēs?

Leģendārā dizainera un asās mēles īpašnieka Karla Lāgerfelda komentārs, ka Adele esot “pārāk resna”, izraisīja sašutumu daudzos. Adeles atbalstītāji rakstījuši niknus tvītus, vairāki blogi ierosinājuši boikotēt Chanel, kamēr Lāgerfelds ir šī zīmola dizainers… Ažiotāža ir liela un neļauj ignorēt jautājumu par šovbiznesa zvaigznēm un modelēm, kuras valkā lielāka izmēra apģērbu, nekā industrijas noteikto.

Eļļu ugunij pielej tas, ka Lāgerfelds Adeli prestatījis slaidajai dziedātājai Lanai del Rejai, kuru viņš atzinis par gana pievilcīgu. “Lana del Reja nepavisam nav slikta. Viņa izskatās pēc mūsdienu dziedātājas. Viņa ir skaista fotogrāfijās. Vai viņas implanti padara viņu mākslīgu? Viņa nav vienīgā, kurai ir implanti,” teicis dizainers.

Sāpīgāks un biežāk apspriests šis jautājums ir modes industrijā. Modes skatēs arvien biežāk parādās tā saucamās “plus-size” modeles. Taču neļaujiet apzīmējumam sevi maldināt, jo par tādām tiek uzskatītas arī sievietes, kuras valkā 38.izmēra apģērbu. Lizija Millere, kura valkā 42.-44.izmēru, tiek uzskatīta par pārāk “plus-sized” .

Lielo izmēru modeļu aizstāvji min argumentu, ka modes industrijai jāpievēršas reālistiska izskata sievietēm, jo retā ir tik slaida kā modes skatēs redzamās modeles. Vairāki dizaineri savu zīmolu skatēs izmantojuši izmēros lielākas modeles — citi vairāk, citi mazāk veiksmīgi. Mark Fast 2010.gada pavasara kolekcijas skatē lielo izmēru modeles bija redzamas starp vizuāli ierastākajām pavisam slaidajām modelēm. Taču tas radīja drīzāk negatīvu kontrastu — kleitas acīmredzami nebija paredzētas lielo izmēru modelēm, tās bija par īsu un šauru, un pat apakšveļa šķita par mazu (attēls pa kreisi). Šī modes skate nebūt nelika aizdomāties par skaistumu, kas piemīt jebkuram auguma tipam, tieši otrādi.

Mark Fast jaunākajā — 2012.gada pavasara — kolekcijā “plus-size” modeles vairs nav redzamas.

Bet, galu galā, ja runa ir par dažādu ķermeņa tipu pieņemšanu un skaistuma standartu mainīšanu, kāpēc gan visbiežāk ar to tiek saprasti tikai daži lieki kilogrami? Kādēļ ne ļoti īsas vai ļoti garas sievietes? Kādēļ ne gados vecākas sievietes? Kādēļ vispār tikai sievietes?

Manuprāt, ir muļķīgi cīnīties pret modes industrijas standarta — augumā garo, kārno modeļu — propagandu, piedāvājot tikai vienu alternatīvu, modeles ar nedaudz lielāku svaru. Tāpēc es vairāk cienu tādas modes skates kā Betsey Johnson 2011.gada rudens šovu, kurā redzama lielāka dažādība: īsa auguma, gados vecākas modeles, vīrieši un pat tērpu demonstrētāja stāvoklī (attēlā zemāk).

Taču nedomāju, ka modes pārstāvju vairākums pretojas lielo izmēru modeļu izmantošanai tikai tāpēc, ka viņi vēlētos pasaulei uzspiest savu skaistuma etalonu. Tērpu demonstrētāju darbam ir sava specifika — modelei jāizrāda tērps un tikai tas. Varētu teikt, ka modele modes skatē nav daudz vairāk par defilējošu drēbju pakaro. Būsim godīgi, ja modes skatē piedalīsies modele ar, piemēram, Kristīnas Hendriksas smilšu pulksteņa figūrai līdzīgām formām, apmeklētāju skatieni drīzāk būs pievērsti tām, nevis viņas tērpam. Turklāt tādā gadījumā dizaineriem, visticamāk, tērpus nāktos šūt speciāli katrai modelei, jo pilnīgākas figūras mēdz būt ļoti dažādas — kādai ir platāki gurni, citai lielākas krūtis, vēl kāda ir kāda ir slaida viduklī, kamēr cita ne.

Lielo izmēru modeles ir nepieciešamas, jo lielākā daļa pircēju ietilpst kategorijā, ko modes pasaule dēvē par “plus-sized”, un apģērbs, kas izskatās lieliski slaidai modelei, var būt neglaimojošs sievietei ar citādu uzbūvi. Tomēr iepriekš nosaukto iemeslu dēļ nedomāju, ka ir godīgi dizaineriem pieprasīt skatēs iekļaut lielo izmēru modeles.

Ir cits žanrs, kurā “plus-size” modeles ir lieliskas — fotosesijas modes žurnālos. Ir pat tādas modeles kā Kristāla Renna (attēlā zemāk), kas, neguvušas panākumus kā standarta modeles, pievēršas darbam “plus-size” laukā. Daudzās fotosesijās, kurās piedalās slavenas modeles, apģērbi un aksesuāri tiek piemeklēti modelēm, nevis otrādi, kā tas ir modes skatēs. Tāpēc modeles personība un neparastums tajās ir priekšrocība.

Turklāt diskusijās par izmēriem nedrīkst aizmirst, ka aizstāvēt dažādus dabiskus un reālus ķermeņa tipus nozīmē aizstāvēt arī pavisam slaidas sievietes, jo, jā, daudzas no viņām tādas vienkārši ir un, pretēji izplatītiem uzskatiem, ir tādas no dabas, nevis badošanās.

Bet es ļoti gribētu uzzināt lasītāju viedokli — ko jūs domajat par lielo izmēru modelēm? Vai viņu iekļaušana modes skatēs palīdzēs radīt reālistisku kopainu un mainīs stereotipus par skaistumu, vai arī tas nav vajadzīgs?

Foto: style.com un noirfacade.livejournal.com

Advertisements

3 thoughts on “Modes veterāns pret lielajiem izmēriem — kurš uzvarēs?

 1. Evija saka:

  Man patīk veselīga izskata modeles. Tvirts un skaists ķermenis var būt gan apaļīgai sievietei, gan arī tievai. Man personīgi nav nekādu iebildumu pret lielo izmēru modelēm. Tad jau labāk atbalstu viņas, nekā dažu labu anoreksiķi.

  • Annija saka:

   Jā, veselīgums ir svarīgs kritērijs. Ir diezgan grūti skatīties, piemēram, uz šādu fotogrāfiju: http://i.pinger.pl/pgr455/d538afdc0012c7714b645d2c/
   Te gan jāpiebilst, ka pazīstu meiteni, kas nav diez ko apaļīgāka par meiteni fotogrāfijā, bet viņa nebadojas un arī ar veselību viss kārtībā. Vairākas reizes ir mēģinājusi pieņemties svarā, bet bez rezultātiem. Tāpēc ir atšķirība starp izskatīšanos veselīgi un būšanu veselai.
   Tas tā subjektīvi, bet, par ķermeņa ideāliem runājot, man laikam vispievilcīgākais šķiet vidusceļš, piemēram, Beyonce. Viņa ir slaida, bet tajā pašā laikā ļoti sievišķīga. Un visi apaļumi savās vietās. ;D

 2. danaskleita saka:

  Man anoreksiskās modeles arī izraisa šausmas, labprāt uz tādām neskatītos. Bet arī pēdējā laikā tādas neesmu manījusi, sāk pamazām iziet no aprites, laikam. Bet nevar arī pavisam galējībās iekrist, jo Lizija Millere, kaut nav liela apmēros, tomēr ir par traku, jo tā ir vienkārši nolaidība pret sevi – nekāda tvirtuma un tas vēderīņš, aii….! Tvirtas var būt gan tievās, gan apaļīgās. Tomēr saprotu arī modes dizainerus, kuri vēlas pārdot savu preci, jo apģērbs vislabāk izskatās uz slaidas garas modeles. Saprotams, ka beigās to visu pirks normāla izmēra meitenes, un iespējams tas viss vairs tik labi neizskatīsies. Bet reklāma paliek reklāma. Mana atziņa ir, ka vienalga kāds izmērs – galvenais ir tvirtums!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s