Laiskā pirmdiena

Šodien karstuma un garlaicības mākta noskatījos šo “Ievas pārvērtību” sēriju, kas mani uzvedināja uz pārdomām par tēmu “cilvēks ar stila izjūtu vs. modes upuris”. Jā, jā, banāla tēma, taču svarīga.

Gints Bude bieži izmeta tādas frāzes kā “šo nedrīkst vilkt, jo tas nav modē”, “šobrīd modē tikai bikses ar šauriem galiem, nu, tādas kā man” un tamlīdzīgi. It kā ģērbties labi nozīmētu katru sezonu iemācīties no galvas aktuālo tendenču sarakstu un izskatīties kā no konveijera lentas nokāpušam. Pat ja tas nozīmē 41 gada vecumā uzvilkt džinsus ar šauriem galiem un rūtainu žaketi un izskatīties pēc pārauguša tīņa.

Viņa izteikumi rada ļoti spilgtu kontrastu starp jēdzieniem “mode” un “stils”, respektīvi, mode ir mainīgās modes tendences plašam patēriņam, savukārt stils ir individualitātes izpausme. Varētu arī teikt — mode ir pirmais, zemākais līmenis, kad tev pasaka priekšā, ko vilkt, bet stilu tu veido pats, domājot par modi un sevi pašu. Gluži kā valodas kultūrā izšķir divus līmeņus — pareizuma un meistarības. Pārvaldot pareizuma līmeni, cilvēks raksta gramatiski pareizi, savukārt meistarības līmenis nozīmē prasmīgu darbošanos ar valodu — tā spēj uzjundīt emocijas, aizraut, pārsteigt, bagātināt lasītājus. Manuprāt, tieši tas pats attiecas uz modi un stilu.

Nenoliegšu, “Ievas pārvētībām” tiek atlasītas sievietes, kurām stila nav vispār — es to nesaku ar nicinājumu, tā vienkārši ir, un galu galā raidījums tieši uz to balstīts. Tāpēc, iespējams, modes tendenču klāstīšana ir labākais veids, kā sākt. Taču iepriekšminētajiem līdzīgi izteikumi raida pavisam aplamu signālu sabiedrībai, jo uzsver tieši trendus, nevis liek rūpīgāk padomāt par to, kas attiecīgais cilvēks ir un kā viņš to vislabāk varētu paust ar apģērba palīdzību.

Protams, sava stila izkopšana ir laikietilpīga un tai nepieciešama ilgstoša refleksija, turklāt personīgais stils mūža laikā transformējas neskaitāmas reizes. Kopš sāku interesēties par modi, mans mērķis ir izkopt savu, tikai savu stilu. Esmu vēl pašā ceļa sākumā, taču noteikti labprātāk skatos uz Nadju vai Sindiju, nevis Gintu.

Kādas ir jūsu stila ikonas?

Advertisements

One thought on “Laiskā pirmdiena

  1. Stila ikonas kā tādas man nav, taču man, piemēram, ir ļoti tuva Hercogiene Ketrīna, jebšu vienkārši Keita Midltone. Tālāk teikšu nesmukumu, Bude kungs ar savām biksēm ar šaurajiem galiem bieži izkatās kā pāraudzis Sprīdītis! 😀 Nevar tik akli sekot modei.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s