Instagram vs. reālā dzīve

Instagram
@rigasmetro

Ja mūsdienās kāda cilvēka nav sociālajos tīklos, to parasti uzskata vai nu par protestu, vai nu arī nedaudz komisku atpalikšanu no laika. Bet tie, kas reģistrējušies Facebook, draugiem.lv, Instagram, tviterī vai jebkurā citā daudzajiem tīkliem, labi zina, ka tur valda sava atsevišķa pasaule. Virtuālajā vidē ir pieļaujamas lietas, kuras realitātē izskatītos visai muļķīgi, nu, piemēram, paziņošana visiem draugiem par sava pusdienu šķīvja saturu vai lūpu savilkšana tūtiņā katrreiz, kad kāds uz tevi paskatās. Varētu teikt, ka virtuālajā vidē risinās mūsu paralēlā dzīve, kur vienmēr labi izskatāmies un atrodamies mūžīgā brančā.

Tā ir vieta, kur sevi atrādīt un uz citiem paskatīties. Taču medaļai ir arī otra, ne tik jautrā un vieglā puse. Proti, mūsu pašvērtējums lielā mērā it atkarīgs no sevis salīdzināšanas ar citiem. Un, kad skaties uz visu citu dzīves labākajiem mirkļiem no skaistākajiem leņķiem, varbūt sāk likties, ka esi vienīgais cilvēks ar problēmām, liekajiem kilogramiem un dzīvo dzīvoklī, kam prasās pēc neliela remonta.

Instagram fenomens ir tāds, ka visa komunikācija notiek ar attēlu palīdzību, un tie, kā likums, emocionāli atstāj daudz lielāku iespaidu nekā vārdi. “No fotogrāfijām gūstam vairāk tiešus un netiešus mājienus par to, ka attēlotie cilvēki ir laimīgi, bagāti un veiksmīgi, nekā no ierakstiem,” norāda Humbolta universitātes pētniece Hanna Krasnova. “Fotogrāfija rosina acumirklīgu sociālo salīdzināšanu, kas savukārt var novērst pie mazvērtības sajūtas. Jums taču neskauž raksti avīzē.”

Līdz šim visvairāk pētītais sociālais tīkls ir Facebook, jo tas vienkārši ir lielākais un senākais. Pētījumos pierādījies, ka sekošana draugu jaunumiem un savējo publicēšana korelē ar vientulības izjūtu un smagākajos gadījumos pat depresiju. Piemēram, vislielāko skaudību rosina fotogrāfijas no ceļojumiem. Un, pat ja tā ir “baltā skaudība”, tas vienalga kādā prāta nostūrī pārtulkojas par “viņas dzīve ir laimīgāka par manējo”.

Un tā aizsākas fenomens, ko Krasnova dēvē par “skaudības spirāli”. Redzot draugu un paziņu fotogrāfijas no skaistām vietām un ar jaukiem notikumiem, mēs cenšamies to pārtumpot ar vēl labāku attēlu. Un tā tas turpinās, kamēr sociālo tīklu pasaule kļūst arvien atrautāka no realitātes, bet mūsu reālā dzīve nav kļuvusi ne par kripatiņu labāka.

Man tas šķiet interesants skatupunkts, no kura analizēt mūsdienu virtuālo vidi, kur pēdējos gados sākusies patiešām pastiprināta savas dzīves izrādīšana. Un tai līdzi radušās visdažādākās viltības, sākot ar labākajiem leņķiem (saka, ka spogulī esam iemācījušies skatīties uz sevi no veiksmīgākajiem leņķiem un selfiji mums patīk tieši tāpēc, ka sniedz šo spoguļa efektu) un beidzot ar aplikācijām, kas padara seju slaidāku vai palielina acis. Galvenais laikam ir spēlēt šo spēlīti atbildīgi un neuztvert pārāk nopietni. Priecāties par citiem un nemēģināt sacensties, kuram smukākas bildītes. 🙂

Labprāt padiskutētu ar Instagram lietotājiem par to, kā jūs izmantojat šo aplikāciju? Kam sekojat, ko rādāt citiem? Kāda ir jūsu attieksme pret filtru un fotogrāfiju uzlabošanas aplikāciju izmantošanu?

Advertisements

5 thoughts on “Instagram vs. reālā dzīve

 1. Diemžēl šajā rakstā ik viens vārds ir pilnīga taisnība. Mēs soc.tīklu pasaulē esam tiks skaisti, tik laimīgi, kamēr realitātē mums pat īsti nav draugu pie kā aiziet paciemoties (protams mazliet pārspīlējot). Pie cik no 200 saviem facebook draugiem esat bijuši pēdējā mēneša laikā?

  1. Jā, par to noteikti varu piekrist, ka sociālie tīkli sniedz arī mānīgu sajūtu, ka seko līdzi un esi klāt savu draugu dzīvēs. Kaut gan patiesībā tikušies neesat jau pusgadu un viens par otru zināt tikai to, kas ēsts pagājušās ceturtdienas pusdienās un kāda filma pēdējā redzēta kino.

 2. Raksta autors priekšpēdējā teikumā pieļāvu nelielu kļūdu, lasītājiem jautājot: “Kam sekojat, ko pašas rādāt citiem?”, izdarot pieņēmumu, ka šo raksta lasa tikai sievietes.

  Lai vai kā, jā, piekrītu rakstā paustajam viedoklim, ka sociālā vide neataino patieso vidi, kurā dzīvojam. Bet tur kur ir sliktais, ir arī labais. Citiem varbūt Facebooks ir vienīgā iespēja socializēties ar draugiem, vai iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Citus draugu foto iedvesmo un motivē sasniegt jaunus augstumus. Vai vnk informē mūs par to, kas notiek mūsu draugu dzīvēs, lai nākamo reizi, kad tiekamies nebūtu pilnībā atpalikuši no jaunumiem.

  Es pati esmu viena no tām, kas grimst izmisumā, redzot, ka citiem iet labāk, bet nu meklēju arī tajā kaut ko labu. Tā ir kā daļa no terapijas. 🙂

  1. Taisnība, es kaut kā parasti iedomājos, ka šeit iegriežas tikai sievietes. Varbūt tā nemaz nav 🙂
   Piekrītu, ka šeit var saskatīt ar pozitīvo, ja cilvēku tas motivē sasniegt vairāk. Cilvēki vispār mēdz reaģēt krasi atšķirīgi – kas vienu dzen uz priekšu, tas otru var nogremdēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s