Kas ir aromātiskās eļļas un kā tās lietot? Mana pieredze ar Alkemia

Kā jau, iespējams, bijis manāms blogā, tad pēdējā laikā esmu pievērsusies smaržu pasaules izzināšanai un pētīšanai. Izrādās, ka tā ir daudz plašāka un daudzveidīgāka, nekā biju domājusi. Viens no mazāk zināmajiem atzariem ir aromātiskās eļļas (perfume oils), kurām smaržu pasaulē ir apmēram tāda pati vieta kā mazpazīstamām indīroka grupām mūzikas industrijā. Dažas no tām, starp citu, ir ļoti labas par spīti tam, ka topos nenonāk.

Kas ir aromātiskā eļļa un ar ko tā atšķiras no smaržām?

Mēs esam pieraduši pie aromātiem eau de toilette, eau de parfum vai tīru smaržu veidā. Tie sastāv no dabīgajām un mākslīgajām smaržvielām, parasti eļļas veidā, kas atšķaidītas spirtā un ūdenī. Savukārt aromātiskās eļļas šķīdinātas kādā bāzes eļļā.

Aromātiskās eļļas nav arī ēteriskās eļļas, ko iegūst no augiem; tās ir dabīgo eļļu un sintētisko sastāvdaļu kombinācijas. Šādā veidā iespējams panākt aromātus, ko nav iespējams iegūt ēterisko eļļu veidā, piemēram, kafiju, karameles, šokolādi un tamlīdzīgi.

Aromātiskās eļļas ir ļoti spēcīgas un koncentrētas, tāpēc nepieciešams neliels daudzums. Tas arī ir iemesls, kāpēc tās parasti tiek pārdotas ļoti mazos iepakojumos. Es no Alkemia iegādājos pilna izmēra pudelīti, kurā ir nieka 5 ml eļļas, taču nešaubos, ka to lietošu ilgi.

Vēl viena milzu atšķirība starp aromātiskajām eļļām un smaržu industriju – cenas, mērogs un biznesa modelis. Aromātiskās eļļas parasti tirgo pavisam nelieli ražotāji, īsta zelta bedre ir Etsy.com, kur tie ir pārstāvēti gana kuplā skaitā. Eļļām parasti ir ļoti demokrātiskas cenas, un tas atspoguļojas iepakojumā (vienkāršas pudelītes, kurās drīzāk varētu iedomāties iepildītu kliņģerīšu tinktūru, nevis smaržas) un skaļu reklāmu neesamībā. Ražotāji var ļaut vaļu savai fantāzijai, jo neizjūt spiedienu visiem izpatikt un nākt klajā ar nākamo bestselleru.

Kā lietot aromātiskās eļļas?

Tās jālieto uz ādas, jo uz apģērba gluži loģisku apsvērumu dēļ nebūtu ieteicams. Es uzlieku nelielu eļļas daudzumu uz plaukstas locītavu iekšpuses, viegli saberzēju tās un iesmaržinu arī kaklu un atslēgas kaula rajonu. Sākumā eļļa var šķist ļoti spēcīga, taču pēc brīža kļūt pieklusinātākā.

Mums tik ierastajos smaržūdeņos un tualetes ūdeņos spirts liek smaržvielām iztvaikot dažādā ātrumā – tā ir atšķirība starp ievadnotīm, sirds notīm un pamata notīm. Aromātiskajās eļļās šis process norit vienmērīgāk, tāpēc kompozīcijas ir lineārākas.

Aromātiskās eļļas ir spēcīgas, taču nevaru teikt, ka ļoti noturīgas. Zinu, ka tās mēdz “nofiksēt”, pirms tam uz ādas uzliekot, piemēram, mandeļu eļļu, taču pati šo metodi neesmu izmēģinājusi. Taču mazās pudelītes ir gana ērti paņemt līdzi somiņā, tāpēc tās var laiku pa laikam atjaunot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mana pieredze ar Alkemia aromātiskajām eļļām

Savu iepazīšanos ar aromātiskajām eļļām uzsāku ar Etsy plašumos atrasto Alkemia, jo mani uzrunāja interesantie nosaukumi, iedvesma un neparastās kompozīcijas. Veikaliņa īpašniece ir visai liela ezotēriķe. Veikalā ir vairāk nekā simt produktu, tāpēc izvēles iespējas ir nudien milzīgas.

Es pasūtīju pilnu pudelīti ar ierobežotā daudzumā izdoto As Dark Things Are Meant To Be Loved, kuras nošu starpā minēta tēja, āda, dzintars, pačūlija, vīraks, kafija, kokosrieksts un tabaka. Izvēlējos to tāpēc, ka kompozīcija šķita sarežģīta, smaga un tumša, bet tā izrādījās ļoti atšķirīga no manis iedomātā. Ilgi domāju, ko man tas tik ļoti atgādina, līdz beidzot sapratu – tās pufīgās piparkūkas (vai prjaņikus?) šokolādē! Tāda pati smarža piemīt arī Kalev marcipānam ar Vana Tallin garšu. Abi ir brīnišķīgi saldumi, un smarža it kā arī ir interesanta – salda, piparota, nedaudz alkoholiska, taču mani īsti neuzrunā iespēja smaržot pēc kaut kā ēdama. Laika gaitā gan aromāts zaudē lielāko daļu salduma, kļūst nopietnāks, priekšplānā izvirzās āda. Un tad man tas ļoti patīk!

Pirkumam pievienoju piecu paraudziņu komplektu, bet dāvanā man tika iedoti vēl divi paraudziņi. Pagaidām visvairāk sirdī iekritusi Arabesque, kas vienubrīd man ļoti atgādināja leģendāro Guerlain Shalimar aromātu, taču pēc laika kompozīcija mainās uz klusāku un vienkāršāku. Burning Rose ir skaļa roze ar vīraka piešprici, un es kā rožu mīļotāja to vērtēju tikai pozitīvi. Ghost Fire ir viegls vanilīgs dzintars, kas ir patīkams viens pats, bet domāju, ka kombinācijā ar kādu citu aromātu tas kļūtu interesantāks un daudzveidīgāks.

Pārējie vēl rindā uz izmēģināšanu. Kamēr es testēju, pastāstiet, vai jums ir bijuši pieredze ar aromātiskajām eļļām un kādi palikuši iespaidi?

6 thoughts on “Kas ir aromātiskās eļļas un kā tās lietot? Mana pieredze ar Alkemia

  1. Piedāvājums veikalam ārkārtīgi plašs, pilnīgi apjuku!
    Es tieši nesen “piebeidzu” vienu testeri, šonedēļ gaidu tā aromāta pilno izmēru. Ceru, ka smarža ar laiku neapniks, eļļas tiešām ilgi lietojas.

    1. Tev bija Midnight Gypsy Alchemy, vai ne? Kuru no aromātiem izlēmi iegādāties pilnā izmērā? Es papētīju arī šo veikalu, bet beigās tomēr Alkemia vairāk uzrunāja.

  2. cik saprotu vinas jau ir uz bazes ellas, savadak tu dabutu konkretus apdegumus.. ja lietotu ēteriskās eļļas tīrā veidā uz ādas! Ja kāda meitene sadomas nopirkt ēteriskās eļlas bez bazes eļļas, piem kā tās pardod calendula vai bbfactory veikalos – atšķaidiet ar bāzes eļļu, jebkādu, pat kokosa derēs 🙂 tad var droši lietot 😉
    Es pati, jau gadiem strādāju ar ēteriskajām eļļām, vairāk gan kā instrumentiem meditācijās, kuras vadu, bet ikdienā, kādu brīdi aizrāvos arī ar eļļu maisi jumiem, vairāk gan dēļ to spēcīgās iedarbības uz zemapziņu.. smarža ir ļoti specīgs instruments, kas aizskar daudzus zemapziņas līmeņus 🙂

    1. Nu ja, ka uz eļļas bāzes! Kā noprotu, tad vismaz šajās eļļās lietotas ne tikai ēteriskās eļļas, bet arī sintētiskas sastāvdaļas, jo ne visas kārotās notis atrodamas dabā.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s