Vai tu esi atradusi savu īsto krūštura izmēru? Pieredze un padomi, kā to izdarīt

Lielākā daļa sieviešu krūšturī pavada ja ne visas nomoda stundas, tad vismaz darba dienu gan. Lai arī objektīvus datus šajā jautājumā ievākt būtu grūti, dažādi avoti lēš, ka 80-90% sieviešu nēsā nepareizo krūštura izmēru. Un man nemaz nav grūti tam noticēt, jo pati esmu vismaz pāris gadus to darījusi. Un, kas vēl sliktāk, nemaz nezināju, kā atšķirt pareizo izmēru no nepareiza.

Pirms kāda laika es pieņēmos svarā. Pirms tam valkāju 75B izmēru, vēlāk pārgāju uz 75C, tad uz 80C un visbeidzot 85C. Šajā laikā veļa man sāka sagādāt zināmu diskomfortu, ar kādu iepriekš nebiju saskārusies. Stīpas ik pa laikam spieda ribas un rāvās uz augšu, ja pacēlu rokas. Lences krita nost no pleciem, krūšturis aizmugurē bija uzrāvies pie lāpstiņām. Daži krūšturi starp krūtīm atstāja paliekošus nospiedumus, kas nogāja tikai pēc vairākiem mēnešiem. Es sapratu, ka kaut kas nav kārtībā, taču nospriedu, ka izvēlētie modeļi nav man piemēroti, un turpināju pirkt tā paša izmēra apakšveļu, jo vizuāli viss izskatījās esam kārtībā. Turpināju dzīvot diskomfortā.

Tad es pavisam nejauši atradu Reddit grupu ar nosaukumu /r/ABraThatFits un izmēģināju tās interneta kalkulatoru, kurā jāievada pieci dažādi mēri. Mans rezultāts bija britu 34F (kas ir eiropiešu 75G, bet daudzi zīmoli to vienādo ar 75F), pret ko sākumā izturējos ļoti skeptiski, taču liels bija mans pārsteigums, kad veikalā uzlaikoju pirmo 75F un tas derēja nevainojami! Uzreiz kļuva skaidras daudzas lietas, kas iepriekšējos krūšturos nebija tā, kā tām vajadzētu būt.

Kāpēc ir svarīgi atrast savu pareizo izmēru?

 • Komforts. Ja izmērs būs ļoti tālu no pareizā, krūšturis nebūs ērts. Iespējamas visas jau iepriekš uzskaitītās klapatas, kā arī stīpas, kas duras miesā, tā saucamais quadboob jeb krūšu izspiešanās virs krūštura malas un tamlīdzīgi.
 • Krūšu veselība. Ideālā gadījumā krūšturim jāpielāgojas valkātājai – stīpām jābūt tieši zem krūtīm, bļodiņām jāatbilst krūšu apjomam un formai, krūšturim stingri jāturas uz ķermeņa. Tiek uzskatīts, ka 80% no krūštura balstošajām īpašībām jānāk no krūštura lentas (band), bet 20% – no lencēm. Ja krūšturis ir pārāk vaļīgs, šī proporcija tiek izjaukta un būtībā krūšturis nemaz nespēj saturēt krūtis. Viss svars tiek likts uz lencēm, kas savukārt noved pie muguras sāpēm un apsārtumiem uz pleciem, kur lences noberzušas ādu. Ja bļodiņas ir pārāk mazas un nespēj saturēt visu krūšu apjomu, tas var daļu no krūšu audiem “aizspiest” prom uz padušu rajonu. Kā arī, ja krūšturis nav pareizi uzvilkts, tad var gadīties, ka stīpas sēž uz krūšu audiem un nospiež tos.
 • Izskats. Ja pati to nebūtu piedzīvojusi, tad pat neiedomātos, cik dramatiski krūšturis var izmainīt auguma aprises un stāju. Šeit tam ir reāli piemēri. Kā jau teicu, tad manas problēmas sākās pēc pieņemšanās svarā, un viena no tām bija tāda, ka savos vecajos krūšturos jutos visnotaļ neproporcionāla, galvenokārt tāpēc, ka sānos miesas bija vairāk nekā tur vajadzētu būt, kā arī pārāk mazais bļodiņas izmērs vizuāli saplacināja krūtis. Jaunais izmērs visu salika pa plauktiņiem.

Kā noteikt pareizo izmēru?

Es ieteiktu sākt ar mērlenti un jau pieminēto krūštura izmēra kalkulatoru. Taču jāpatur prātā, ka tas ir tikai sākuma punkts, pēc kura vislabāk doties uz apakšveļas veikaliem un izmēģināt ieteikto izmēru un parādītos “māsas” izmērus.

Lai nenobītos no jaunā izmēra, iesaku iemest aci šajā lapā, kur apkopotas dažādu sieviešu fotogrāfijas pareizā izmēra krūšturos. Jā, lielākā daļa no tām nesaskan ar to, kādus varbūt iedomājamies D vai lielākus izmērus!

Kalkulators parādīs britu izmēru, kas jāpārveido uz eiropiešu sistēmu. Sāksim ar apkārtmēru. Britu 34 atbilst Eiropas 75, kaut arī 34 collas ir nevis 75, bet gan 86 centimetri. Tas ir tāpēc, ka Eiropā izmanto tā saucamo +10 sistēmu. Tas nozīmē, ka krūšturis ar apkārtmēru 75 varēs izstiepties līdz 85 centimetriem, kas patiesībā nav nemaz tik maz. Kā jau rakstīju iepriekš, tad krūšturim būtu cieši jāpieguļ pie auguma, lai tas varētu balstīt krūtis un neuzliktu visu krūšu svaru uz lencēm. Ja apkārtmērs it kā ir īstais, bet tas spiež un rada diskomfortu, ļoti iespējams, ka stīpas atrodas uz krūšu audiem, nevis zem tiem, un tas rada šo šaurības sajūtu. Tādos gadījumos nepieciešams pareizi uzvilkt krūšturi, kā arī, visticamāk, lielāka bļodiņa.

Un tagad par bļodiņām. Eiropiešu izmēros bļodiņu apzīmē ar vienu burtu, savukārt britu sistēmā ir arī dubultie burti. Eiropiešu bļodiņu izmēri: A, B, C, D, E, F, G un tā tālāk. Britu – A, B, C, D, DD, E, F, FF, G, GG un vēl citi. Būtībā bļodiņas izmērs nozīmē vien to, par cik centimetriem vai collām krūšu apkārtmērs ir lielāks nekā apkārtmērs zem krūtīm. A ir vienas collas (2,5 cm) atšķirība, B – divu collu atšķirība, C – trīs collu atšķirība utt.

Es zinu, ka esam ieaudzinātas domāt, ka D izmērs ir milzīgs, taču patiesībā tā nemaz nav, it īpaši, ja pareizi noteikts krūštura apkārtmērs. Tā ir tikai desmit centimetru starpība starp krūtīm un apkārtmēru zem tām! Bieži vien sievietes, nevarot atrast pietiekami lielu bļodiņu (vai neticot, ka viņām tāda vajadzīga), mēģina to kompensēt ar lielāku apkārtmēru. Jā, līdz ar to mainās ar bļodiņas lielums, taču no nepieguļoša krūštura nebūs lielas jēgas, jo tas nepildīs savu uzdevumu balstīt krūtis, kā arī nepacels tās un daudzos gadījumos neizskatīsies tik labi kā pareizi piemeklēta veļa.

Kā noteikt, ka krūšturis der? 

Tas ne vienmēr ir vienkāršs uzdevums! Pirmais solis, lai atrastu pareizu izmēru, ir tā saucamā scoop and swoop metode, kas ir parādīta šajā video. Tas nozīmē, ka pēc krūštura aizāķēšanas ir jānoliec ķermeņa augšdaļa uz leju un ar rokām jāiecilā krūštura bļodiņās viss krūšu apjoms no padušu rajona. Šajā rakstā apakšveļas blogere demonstrē, cik lielu atšķirību tas rada. Ja šī metode nekad iepriekš nav izmantota, tad ļoti iespējams, ka tiek valkāta pārāk maza bļodiņa, kurā viss krūšu apjoms nesatilpst.

Blog-feature-image

Šis attēls no Curvy Kate bloga parāda, kas ar krūtīm notiek nepareizā izmēra krūšturī un kā tās izskatīts pareizajā izmērā. Kreisajā pusē redzams, ka nav veikts scoop and swoop manevrs, jo krūšturis pilnībā neapņem un nebalsta krūtis, bet gan ir it kā uzlikts tām pa virsu, kaut gan stīpas pat neatrodas pareizajā vietā. Savukārt pareizajā variantā var redzēt, ka stīpas atrodas tieši zem krūtīm, krūtis tiek paceltas un izvirzītas uz priekšu, krūštura lenta neraujas uz augšu.

Visbiežāk iesaka ievērot “divu pirkstu likumu” – jālūkojas, lai krūštura lences un aizmugure piegulētu ķermenim tik cieši, lai starp tām un ķermeni varētu ielikt divus pirkstus, ne sevišķi vairāk. Es gan ieteiktu vadīties pēc tā, lai krūšturis stāv taisni un aizmugurē neraujas uz augšu. Un lencēm nevajadzētu radīt diskomfortu, atstāt dziļus nospiedumus vai arī krist nost.

Jāņem vērā, ka krūšturiem ir dažādi veidi un formas: balconette, push-up, moulded, half-cup u.c. Tas, ka atrasts pareizais izmērs, nenozīmē, ka derēs pilnīgi visi krūšturi šajā izmērā. Atkarībā no krūšu formas, varbūt dažādu veidu krūšturiem būs vajadzīgi atšķirīgi izmēri, bet kāds veids var vispār nebūt piemērots.

Izmērs noskaidrots. Tikai kur to nopirkt?

Ja bļodiņas izmērs ir lielāks par D (un ja vēl apkārtmērs nav klasisks 75 līdz 85), tad šeit sākas lielākā problēma. Apģērbu veikalos tikpat kā nekad nav apakšveļas, kas lielāka par šo bļodiņu. Specializētajos apakšveļas veikalos var šo to atrast, taču izvēle parasti ir ļoti maza. Var jau saprast, ka veikalu telpas ir ierobežotas un tajās nevar no katra modeļa izlikt pa trīsdesmit izmēriem, no kuriem lielākā daļa pircējiem šķiet visai eksotiski, taču līdz ar to tiek apdalītas trīs sieviešu grupas: ļoti smalkas uzbūves sievietes ar nelielām krūtīm, sievietes ar samērā lielām krūtīm, bet relatīvi nelielu apkārtmēru, un sievietes ar lielām krūtīm un lielu apkārtmēru. Tāpēc daudzas sievietes piemeklē to izmēru, kas ir “vismazāk garām”, un dzīvo ar pārliecību, ka diskomforts ir krūštura valkāšanas neatņemama blakusparādība.

Visbiežāk izrādās, ka nepieciešama lielāka bļodiņa un mazāks apkārtmērs, kā tas bija arī manā gadījumā, tāpēc varēšu dalīties pieredzē par šo izmēru kategoriju.

Apgērbu veikali:

 • H&M – pagaidām lielos izmērus esmu redzējusi tikai Galerijas Centrs veikalā, kur pieejamas E un F bļodiņas apkārtmēram 80 līdz 90;
 • Lindex – nopērkami krūšturi ar E un F bļodiņām, sākot ar apkārtmēru 70, taču ne visur un ne visiem modeļiem, turklāt bļodiņas šķiet kādu izmēru mazākas nekā citiem ražotājiem;
 • Debenham’s – plašajā apakšveļas nodaļā ir Gorgeous DD+ līnija. Ļoti liela izmēru, modeļu un krāsu izvēle;
 • Marks&Spencer – Dominā esošajā veikalā ir pavisam, pavisam niecīgs lielo izmēru klāsts, bet klasiskais t-shirt krūšturis ir viens no maniem favorītiem.

Apakšveļas veikali:

 • VOVA un Queen Lingerie – diezgan plašs izmēru klāsts, taču “nestandarta” izmēri parasti nav izlikti zālē. Man ir vairāki VOVA krūšturi, kuri ir fantastiski ērti;
 • Lauma – dažreiz var atrast lielos izmērus, taču gandrīz visi ir ar mīkstajām bļodiņām;
 • Rosme – esmu bijusi tikai autletā, kur vajadzīgie izmēri bija, bet skaisti un moderni dizaini gan neatradās;
 • Vipa – ir lielie izmēri, taču par funkcionalitāti nemācēšu teikt;
 • Triumph – pieejams visai plašs izmēru klāsts, taču cenas nav sevišķi draudzīgas;
 • Esotiq – piedāvājumā ir krūšturi līdz F bļodiņai, taču stīpas ir ļoti šauras (zinu, ka dažām sievietēm tieši tas ir nepieciešams);
 • Bikini Tallinas ielā – atklājums manā rajonā, kur nopērkami dažādu ražotāju (galvenokārt britu) krūšturi dažādos izmēros.

Internetā:

 • Ebay.co.uk – par fantastiskām cenām nopērkami daudzi modeļi no britu apakšveļas zīmolu vecajām kolekcijā. Iesaku pievērst uzmanību tādiem zīmoliem kā Freya, Panache, Curvy Kate, Gossard, Charnos, Fantasie un Fauve;
 • Brastop.com – apakšveļas autlets, kurā ik pa laikam notiek labas akcijas;
 • Belle Lingerie – vēl viens britu interneta veikals, kurā šo to var atrast par lieliskām cenām;
 • FigLeaves – dažādu ražotāju veļa dažādās cenu kategorijās.

Ceru, ka raksts kādai noderēs!

5 thoughts on “Vai tu esi atradusi savu īsto krūštura izmēru? Pieredze un padomi, kā to izdarīt

 1. Paldies par izsmeļošo rakstu, tiešām noderīgi!
  Es tā arī nekad neesmu atradusi to savu īsto izmēru, tādēļ iztieku ar mass market pieejamo lielā apkārtmēra un mazās bļodiņas kombināciju, kas, protams, nav labākais risinājums.
  Izmēģināju kalkulatoru, un nu būs jāiet medīt mītiskais 30FF – domāju, ka vairums pārdevēju to uztvers kā ļaunu joku. 😀

  1. Paldies, es centos! 😄
   Intereses pēc vari uzmērīt kādu no māsas izmēriem ar apkārtmēru 70, lai saprastu, vai bļodiņa ir īstā, bet labāk neļauj pierunāties uz “gandrīz īsto” izmēru, jo pēc laiciņa tas kļūst ļoti manāmi, ka ir par platu. Ja neizdodas atrast Latvijas veikalos, var mēģināt Ebay nomedīt kādu britu zīmolu (Freya, Panache, Cleo, Charnos, Fantasie, Fauve, Curvy Kate) – veco kolekciju modeļus mierīgi var atrast par kādām desmit mārciņām, 30FF tur būs. Pirms pasūtīšanas gan varbūt labāk ielikt savus mērus abrathatfits subredditā, tur ir ļoti zinošas meitenes. Dažreiz kalkulators var izrēķināt kādu izmēru par lielu, bet tas laikam aktuālāk, ja ir pavisam lielās bļodiņas un apkārtmēri.

  1. Šādu izmēru var atrast daudzos apakšveļas veikalos un tajā pašā Lindex (tur gan varētu labāk derēt 70F, jo bļodiņas ir mazākas nekā parasti), tā kā ieteiktu pamēģināt!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s