Curly Girl Method jeb metode lokainu matu kopšanai un savaldīšanai. Īss ceļvedis

IMG_1099

Ar lokainiem matiem nav viegli. Īpaši tad, ja visu mūžu esi sekojusi it kā “universāliem”, bet patiesībā taisniem matiem domātiem padomiem, un friziera krēslā skatījusies, kā mati uzreiz pēc izfēnošanas ir tik taisni un tik labi uzvedas, ka gribētos, kaut tā būtu vienmēr.

Tomēr lokainiem un viļņainiem matiem ir savas īpatnības, kas jāņem vērā, ja vēlies veselīgus, koptus matus. Galvenā doma – necīnīties pret to, kādi tavi mati ir to dabīgajā stāvoklī, bet gan maigi tos kopt un palīdzēt attīstīties potenciālam, ko, ļoti iespējams, līdz šim esi ķemmējusi un fēnojusi laukā tikpat dedzīgi kā es pirms diviem mēnešiem.

Par manu pieredzi un pārdomām lasi šajā rakstā.

Curly Girl Method – kas tā tāda?

Mans lokaino matu piedzīvojums sākās ar to, ka kaut kur interneta plašumos nejauši uzzināju par Curly Girl Method. Tā balstīta uz Lorēnas Masijas grāmatu “Curly Girl”, kurā ieskicēti paši šīs metodes pamati.

Vispirms – lai saprastu, vai tev šī metode varētu noderēt, apdomā sekojošos jautājumus:

  • Vai tavi mati sapūkojas mitrā vai karstā laikā? Vai tie vienmēr ir vismaz nedaudz sapūkojušies?
  • Vai tev ir vesels arsenāls ar karstajām matu veidošanas ierīcēm un anti-frizz produktiem? Varbūt esi veikusi vai apsvērusi matu taisnošanu ar keratīnu?
  • Vai tu bieži esi neapmierināta ar to, kā izskatās tavi mati?

Ja atbildēji apstiprinoši, ļoti iespējams, ka tavu matu “nepaklausība” ir vienkārši mēģinājums salokoties, pret ko tu visiem spēkiem cīnies. Vismaz manā gadījumā visām problēmām kājas auga tieši no tā.

Lai nebūtu jālasa visa grāmata, esmu apkopojusi galvenos Curly Girl Method pamatprincipus.

  1. Nekādu sulfātu! Papētot sastāvu vairākumam veikalos nopērkamo šampūnu, sastāvdaļu saraksta augšgalā redzēsi nosaukumus sodium lauryl sulfate (SLS), ammonium laureth sulfate (ALS) un sodium laureth sulfate (SLES). Tās ir vielas, kas palīdz šampūnam noņemt no matiem eļļas un produktu atlikumus, kā arī bagātīgi putot, taču tās ir ļoti sausinošas. Tā kā lokainiem matiem ir tendence būt sausākiem un porainākiem nekā sausiem matiem, turklāt nevajadzīga sausināšana nudien nav vēlama matiem, kas pūkojas. “Nav tādas nepieciešamības lietot šampūnu,” par tradicionālajiem šampūniem, kam sastāvā niknākie sulfāti, raksta Masija. Lokainu (un jo īpaši sausu) matu īpašnieces var gūt labākus rezultātus ar attīrošajiem kondicionieriem jeb co-wash vai pat mazgājot matus ar gluži parastu kondicionieri – es to retumis daru, nav ne vainas. Bet kā tad tikt galā ar taukošanos, daudzi jautās. Es jau pirms vairākiem gadiem pārgāju uz šampūniem bez SLS, SLES un ALS un no pastiprinātas taukošanās neciešu. Šīs vielas efektīvi tiek galā ar eļļām un taukiem – arī dabisko sebumu, ko izdala galvas āda. Kad šī tauku aizsargārtiņa tiek noņemta, āda sasparojas un sāk to ražot arvien vairāk, un tā visbiežāk rodas situācija “taukainas saknes, sausi gali”. Izmantojot maigākus attīrošos līdzekļus, galvas ādas stāvoklis līdzsvarojas. Jāpiebilst, ka šampūnos bez sulfātiem un co-wash līdzekļos ir maigas attīrošās vielas, kas palīdzēs no mata noņemt eļļas un veidošanas produktu atlikumus, taču parastajos kondicionieros tādu nav.
  2. Nekādu silikonu! Šo soli ir ļoti svarīgi ievērot. Silikoni, kurus kondicionieru, masku un citu līdzekļu sastāvā var atrast ar izskaņām “-cone” (piemēram, dimethicone – viens no populārākajiem silikoniem), “-col”, “-conol” vai “-xane”, noklāj matu un padara to vizuāli gludāku un spīdīgāku, lai arī šis efekts ir tīri kosmētisks. Curly Girl Method ietvaros lielākā problēma ir tā, ka maigie attīrošie līdzekļi bez sulfātiem nespēj efektīvi noņemt no mata silikonus, kas apņem matu līdzīgi kā gumija vai plastmasa, neļaujot tajā iekļūt mitrumam un labajām vielām, kā arī laika gaitā noslogojot matu. Droši vien katrai no mums ir gadījies lietot kādu jaunu līdzekli, kas sākumā liek matiem izskatīties fantastiski, bet pēc vairākām mazgāšanas reizēm mati sāk izskatīties smagi un nedzīvi. Visticamāk, pie vainas bija uz mata sakrājušies silikoni, kas netika pietiekami labi noņemti.
  3. Karstums – līdz minimumam. Viens no šīs metodes noteikumiem ir tāds, ka nedrīkst izmantot karstās veidošanas ierīces, piemēram, taisnotāju un lokšķēres. Tā kā mati dabīgā veidā mēdz žūt stundām ilgi un reti kuram ir tik daudz laika, fēnošana ir pieļaujama – taču tikai ar difuzoru un zemas temperatūras režīmā.
  4. Kondicionieri lieto saujām. Vislielākais uzsvars šajā metodē likts uz saudzīgu izturēšanos pret saviem matiem un pietiekamu mitruma līmeņa uzturēšanu. Matu mazgāšana pat ir mazāk svarīga kā kondicioniera lietošana. Kondicionieri vēlams izvēlēties tādu, kam sastāvā pēc iespējas vairāk dabīgu vielu (lokainiem matiem patīk dabīgās eļļas, un šāda veida produktiem arī visbiežāk sastāvā nav silikonu) un lietot to ļoti dāsni. Masija savā grāmatā pat iesaka kondicionieri dušā pilnībā neizskalot vai, ja to tomēr dara, tad pēc tam lietot leave-in jeb neskalojamu kondicioneri. Mans matu tips ir uz robežas starp viļņainiem un lokainiem, turklāt mani mati ir ļoti smalki, tāpēc es šajā ziņā pieturos pie principa “jo mazāk, jo labāk”. Kondicionieri izskaloju, bet dažreiz lietoju vieglu neskalojamo balzamu. Pie pareizās receptes var nonākt izmēģinājumu ceļā, pētot savu matu reakciju uz jauniem produktiem un tehnikām. Grāmatā aprakstīta squeeze-quench metode, kas Curly Girl Method grupās internetā pazīstama kā squish to condish; kondicionieri izskalo nevis vienkārši zem dušas, bet gan noliec galvu, sasmeļ plaukstās nedaudz ūdens un, paņemot matus rokās, tās maigi saspiež, iestrādājot kondicionieri dziļāk matā. Un tā kā ūdens negāžas virsū matiem, lokas netiek nostieptas, bet gan tieši otrādi – iedrošinātas lokoties. Tā ir maza pārmaiņa matu mazgāšanas režīmā, bet man tā radīja lielas izmaiņas.
  5. Izmet matu ķemmi. Nepārlasījies! Vienīgā reize, kad matus vajadzētu ķemmēt, ir dušā, kad tajos ielikts kondicionieris, izmantojot ķemmi ar retiem sariem. Sākumā man likās, ka šis noteikums ir pilnīgi traks. Bet pamēgināju. Ķemmes vēl neesmu izmetusi, bet tās gandrīz divus mēnešus stāv dziļi atvilktnē. Matus nedrīkst ķemmēt sausus tāpēc, ka tas izjauks lokas un piedos pūdeļa cienīgu izskatus. Slapjus matus (bez slidīgiem produktiem) ķemmēt vispār nav ieteicams, jo tā tos var ātri vien aplauzt. Kā jau teicu, man par šo punktu bija nedaudz bail, taču pēc šīs metodes uzsākšanas man ievērojami mazāk krīt laukā mati (vairumu redzu pēc izķemmēšanas dušā, kad ķemmē paliek mazmazītiņa matu bumbiņa – kaut iepriekš man visa vannas istabas grīda un citas telpas bija pilnas ar matiem) un tie arī tikpat kā nepinkojas.
  6. Matu ieveidošana. Lai lokas būtu skaistas, turētos kopā un neizjuktu, vairums lokaino dāmu lieto kādu ieveidošanas produktu – želeju vai putas. Tāpat kā kondicionieris, arī ieveidošanas līdzekļi jālieto dāsni. Želejai vai putām izžūstot, mati paliks cieti un izskatīsies slapji – tas nekas, tā jābūt. Kad mati pilnībā izžuvuši, ar squeeze-quench jeb squish to condish kustībām ar sausām rokām “salauz” šo kārtiņu. Rezultāts – mīkstas, bet ieveidotas lokas.

Šīs metodes ievērošana praksē nozīmē to, ka nāksies pamatīgi iedziļināties matu kopšanas produktu sastāvā. Man liels prieks, ka piemērotus produktus Latvijas veikalos var atrast (nedaudz vēlāk apkopošu sarakstu ar zīmoliem un produktiem), taču izvēle joprojām nav tik plaša kā gribētos. Zīmolus, par kuriem esmu dzirdējusi visplašākās un vislabākās atsauksmes – piemēram, Giovanni,  Shea Moisture, As I Am, Kinky Curly – tik un tā nākas pasūtīt internetā.

Ko no šīs metodes var sagaidīt?

Par to, ka šī metode rada reālas pārmaiņas, es pārliecinājos jau pirmajā dienā. Biju pieradusi, ka mani mati ir gandrīz taisni, bet galos vai šķipsnās pie sejas mēdz nedaudz saviļņoties, īpaši mitrā laikā. Taču jau pēc pirmās reizes, kad sekoju augstāk aprakstītajiem principiem, uz manas galvas uzradās lokas, par kurām neko iepriekš nezināju. Izrādījās, ka patiesībā nevienas taisnas matu šķipsnas man uz galvas nav – bet mūžīgās sausināšanas un silikonēšanas, fēnošanas un ķemmēšanas rezultātā tās bija pakļāvušās un nostiepušās.

Tās sievietes, kas šo metodi ievēro mēnešiem un gadiem ilgi, stāsta, ka viņu mati šajā laikā mainījušies – mati vairāk salokojušies, lokas palikušas vienmērīgākas, vairs tikpat kā nepūkojas un tamlīdzīgi. Arī es ap viena mēneša atzīmi sāku pamanīt lielākas izmaiņas. Mati kopumā izskatās labāk un lokojas vairāk nekā tad, kad tikko sāku. Kad mani mati dušā ir slapji un piloši, vēl nenosusināti, tie kādreiz bija pavisam taisni. Tagad redzu, ka galos un sānos pamazām sāk parādīties viļņi, kas savu lokošanās spēju nezaudē pat ūdenī.

Taču noteikti gribu uzsvērt, ka šīs metodes ievērošana ir samērā laikietilpīga. Skalošana prasa vairāk laika, regulāri jālieto maskas un veidošanas produkti, žāvēšana ir ilgāka… Nemaz nerunājot par sastāvu pētīšanu un piemērotu produktu medīšanu veikalos vai internetā. Arī rezultāts var nebūt tāds, par kādu sapņoji – ar šo metodi iespējams izcelt un nostiprināt dabīgās lokas, kas tomēr nav ne tuvu tādas kā no salona. Man pašlaik šķiet, ka pūles ir tā vērtas, jo redzu, ka mani mati ir daudz, daudz veselīgāki un tādi arī izskatās. Domāju, ka tas lielā mērā ir gaumes jautājums, bet iesaku vismaz dažas dienas pamēģināt ikvienai sievietei, kas cīnās ar matu pūkošanos un lokošanos – iespējams, arī jūs par saviem matiem atklāsiet ko jaunu! 🙂

5 domas par “Curly Girl Method jeb metode lokainu matu kopšanai un savaldīšanai. Īss ceļvedis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s